İbrahim KIVANÇ

Technology Journey!

DX Spotlight: Motiwe’den Online Film İzleme Platformu SSinema

DX Spotlight serimizde farklı platformlara aynı anda erişimin uygulama başarısındaki önemi tekrar tekrar kavrıyoruz. Özellikle geliştirdiğiniz uygulama deneyiminin farklı cihaz ailelerine de taşınmasının en önemli yolu Microsoft’un Windows 10 ile birlikte sunduğu Universal Windows Platform. Bu platformun önemini “Windows 10 cihazlara uygulama geliştirme” yazımızda ele almıştık. Bu haftaki söyleşimizde Motiwe firmasının çevrimiçi film izleme platformu SSinema uygulamasını ele alacağız.

Ssinema Windows 10 uygulaması olarak geliştirildi ve şu anda hem telefonlarda hem de tablet ve PC’lerde farklı deneyimler sunarak çalışabilmekte. Önümüzdeki günlerde duyuracağımız Xbox ve Hololens cihazlarında da otomatik olarak çalışabilecek. İçerik sunan kurumlar için tek bir eforla farklı cihazlara ulaşmanın en güzel örneklerinden bir tanesi. Gelin birlikte bu film izleme ortamı nasıl geliştirilmiş kendilerinden dileyelim.

 

Firma ve Çözüm ile Tanışma

Firmanızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektöre çözümler üretiyorsunuz?
Motiwe, kurumsal alanda müşteri ve iş ortaklarına uçtan uca video çözümleri sunan bir firmadır. 2008 yılından bu yana birçok büyük kuruluşun video projelerinde bulunmuştur. Motiwe, Cloudtivi Video Yönetim sistemi ürünü sayesinde video alanında proje yapmak isteyen tüm müşterilere yatırım yapmalarına gerek kalmadan bulut üzerinden video çözümü sağlamaktadır.

Kurumsal çözümlerin yanında son kullanıcılara yönelik film servislerini de hayata geçiren Motiwe’nin Ssinema servisi Türkiye çapında birçok farklı platformda 20.000.000 üzeri cihazda aktif olarak kullanılıyor. İki senedir Microsoft ISV Partner olan Motiwe, 2014 ve 2015’te “Microsoft Yılın Bulut İş Ortağı” ve “Microsoft Yılın Yazılım Geliştirme İş Ortağı” seçildi.

dx_spotlight_motiwe1

Ne zamandır mobil çözümler üretiyorsunuz?
2008’den beri mobil uygulamalar ve çözümler geliştiriyoruz. Bugüne kadar Symbian, Bada, Android, IOS, Windows Phone 7 ve Windows 10 gibi platformlarda 100’e yakın uygulamayı hayata geçirdik.

Ssinema uygulamanızdan bahsedebilir misiniz? Hangi teknolojileri kullandınız?
Öncelikle Ssinema uygulamamızın tüm altyapısı yine kendimize ait olan ve Microsoft Azure üzerinde çalışan Cloudtivi Video Yönetim Sistemi ile geliştirildi. Microsoft Azure Media Services eklentileriyle tam entegre çalışan Cloudtivi sayesinde encoding, güvenlik ve streaming servisleri tamamen otomatik olarak yapılmaktadır.

Ayrıca içerik yönetimi yine Cloudtivi CMS modülü ile kolayca yapılabilmektedir.

Projenizde Windows 10 UWP ile uygulama geliştirdiğinizi söylediniz, Universal Platform ile nasıl bir kazanç sağladınız?
Şirket olarak bugüne kadar tüm Microsoft platformlarında ve işletim sistemlerinde ürünler daha piyasaya çıkmadan geliştirme yaparak o platformda ilk uygulama hayata geçiren olmayı hedefledik.

UWP’nin bize en büyük faydası hem PC, hem tablet, hem de mobil taraf için çok hızlı bir şekilde bir seferde uygulamamızı hazır hale getirebilmemiz oldu. Bu bize hem geliştirme anlamında ciddi zaman kazandırdı, hem de uygulama yönetimi ve güncellemeleri kolaylaştırdı.

Visual Studio ile uygulama geliştirme sizlere ne gibi avantajlar sundu?
Kurum kültürü olarak zaten tüm geliştirmelerimizi Visual Studio üzerinde yapıyoruz. Visual Studio’nun her yeni çıkan versiyonu ve yeni özellikleri zaten alışık olduğumuz bir platformda çok daha hızlı ve gelişmiş uygulama geliştirmemize fayda sağlıyor.

dx_spotlight_motiwe2

 

Fikirden hayata geçiş

Uygulamanızı geliştirmek ne kadar sürdü?
Uygulamamızın zaten tüm backend servisleri ve veritabanı yapıları hazır olduğu için sadece Windows 10 UWP arayüzü geliştirmek için uğraştık. Bu da testlerle birlikte yaklaşık 20 günlük bir sürece denk geliyor.

Uygulama geliştirme süreciniz nasıl geçti?
Geliştirme ekibimiz öncelikle yeni arayüz modellemelerini ve bize sunduğu faydaları inceledi. Sonrasında yeni arayüz şablonuna uygun değişiklikler yapılarak ve çoklu ekranlara uygun olarak geliştirmelere başlandı.

En büyük avantajı nerede gördünüz?
Geliştirme süremizin kısalması ve aynı anda birden fazla cihaza uygulamayı hazır hale getirmemiz bize inanılmaz katkı sağladı.

En zorlandığınız alan neresiydi?
Çoklu ekran geliştirme deneyimimizin olmaması ve yeni arayüz şablonlarının mevcut akışlarımızdan farklı olması ilk başlarda biraz bizi zorladı ancak hızlıca adapte olup bu süreci kolayca atlattık.

 

Diğer Yazılım Geliştiricilere Tavsiyeleriniz

Windows 10 ve Visual Studio ile uygulama geliştirecek diğer yazılım geliştiricilere ne gibi önerileriniz olabilir?
Visual Studio her geçen gün daha da hayatımızı kolaylaştıran bir araç haline gelmeye başladı. Yazılım geliştiricilerin özellikle bu yenilikleri çok yakından takip etmelerini ve kullanmaya başlamalarını tavsiye ediyorum. Windows 10 platformuna ilk başta mesafeli davranan geliştiricilerin de uygulama geliştirmeye başladıklarında neden bu kadar beklediklerini sorgulayacaklarını düşünüyorum.

Bir anda milyonlarca kullanıcıya ulaşma imkânına sahip olmak, üstelik hızlı ve kolay geliştirme araçları kullanmak bence değerlendirilmesi gereken bir durum.

MSN.com.tr ile birlikte yaptığınız kampanyadan bahsedebilir misiniz? Bu kullanıcı sayınızda kaç katlık bir artış sağladı?
MSN.com.tr ile yaptığımız işbirliği sayesinde MSN kullanıcılarına Ssinema uygulaması üzerinden 6 ay ücretsiz kullanma şansı veriyoruz. MSN’nin de desteği ile uygulama indirme ve kullanım rakamları kampanya dönemimizde 30 katı civarında bir artış gösterdi.

dx_spotlight_motiwe3

Tek bir uygulama geliştirme eforuyla tüm cihaz ailelerine tek çıktı almanın içerik sunan kurumlara faydalarını Ssinema uygulaması ile gördük, özellikle MSN.com.tr üzerinde birlikte yapılan kampanyanın geridönüşlerinin kullanıma etkinlerini kendilerinden dinledik. Bu güzel proje ve işbirliği için Motiwe ekibine teşekkür ediyoruz. Kendilerinin sundukları diğer hizmetleri incelemek için tıklayın.

Ayrıca Ssinema uygulamasını Windows 10 cihazlarınıza yüklemek için buradan erişebilirsiniz.

Yazının orjinali için http://blog.microsoft.com.tr/?p=37651 adresini ziyaret edebilirsiniz.
iyi çalışmalar.

Comments (1) -

  • ND3OTe1oISR

    5/14/2018 5:56:50 PM |

    58970 922510Thanks for blogging and i enjoy the blog posting so no public comments.,,,,,,,,,,, 248289

Loading