İbrahim KIVANÇ

Technology Journey!

DX Spotlight: ModernInnova ile Puma Mağazası Kinect Projesi

puma_magazasi_kinect_projesi

DX Spotlight isimli farklı bir yazı diziyle karşınızdayız. Developer Experience ekibi olarak Microsoft’un yeni çıkan teknolojilerinin Türkiye’deki adaptasyonundan sorumluyuz. Yeni teknolojiler aracılığıyla çalıştığımız tüm firmalara yaratıcı iş geliştirme yaklaşımları sunuyoruz. DX Spotlight yazı dizinde birlikte çalıştığımız çözüm ortaklarımızın Microsoft teknolojileriyle geliştirdikleri yaratıcı projeleri ele alarak, bulundukları sektörlerde Microsoft’un yazılım geliştirme araçlarıyla nasıl fark yarattıklarını göreceğiz.

İlk ele alacağımız proje, Moderninnova’nın bir PUMA mağazası için özel geliştirdiği mağaza içerisindeki müşterilerin yeni çıkan ayakkabılarını eğlenceli bir şekilde test etmelerini sağlayacakları interaktif mağaza projesi. Mağazada müşterilerin vücutlarını 3 boyutlu olarak algılayabildiğimiz Kinect sensörümüzü kullanarak, fiziksel olarak bir deneyim yaşamalarını sağlayabiliyor. Kinect aslında XBOX Oyun konsolumuzla gelen bir sensör olmasının yanı sıra bu sensörü adaptör aracılığıyla PC’ye bağlayarak özel çözümler üretebilirsiniz.

puma_magazasi_kinect_projesi1

Firma ve Çözüm ile Tanışma

Firmanızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektöre çözümler üretiyorsunuz?
Bizler kendimizi interaktif dijital medya stüdyosu olarak konumlandırıyoruz. Etkinlik ve tanıtım sektörünün yanında firmaların ihtiyaçlarını eğitim ve oyunlaştırma alanlarında ve teknolojinin yeniliklerinden faydalanarak çözümlemeye çalışıyoruz. Çözümlerimiz arasında ürün ve hizmet tanıtımları için oluşturulmuş interaktif uygulamalardan geniş kapsamlı eğitim simülasyonlarına kadar farklı fikirler var.

modern_innova

Ne zamandır internaktif çözümler üretiyorsunuz?
2011 yılında başladığımız ar-ge çalışmalarıyla interaktif çözümler geliştirmeye başladık. Daha basit tanıtım oyunları ile başladığımız yolda zaman içinde farklı hizmetlerle daha geniş kapsamlı projeleri hayata geçirmeye başladık.

Projenizde Kinect ile uygulama geliştirdiğinizi söylediniz, Kinect ile uygulamalarınızın yarattığı farkları paylaşabilir misiniz?
Kinect bizim en başından beri çok merak duyduğumuz ve birçok çözümümüzü hayata geçirmemizi sağlayan bir teknoloji oldu. Gerçekten en başından beri oldukça heyecan verici bir teknolojiydi; oyun sektörü için bir çıkış yakaladı fakat zamanla tüm dünya gördü ki bu teknolojinin potansiyeli oyunları geçerek hayatın her alanında yenilikçi projeler üretmemizi sağlıyor. Biz de Kinect 1 ve yeni gelen Kinect 2 ile projeler üretmeye devam ediyoruz.

Puma mağazaları için geliştiriğiniz Kinect projenizden bahsedebilir misiniz? Hangi teknolojileri kullandınız?
Bir ayakkabının tanıtımı daha iyi nasıl olabilirdi? Tabii ki insanlara bu ayakkabıyı giydirerek ve gerçekten antrenman yapmalarını sağlayarak. Bu proje için kapalı ve dar bir alanda Kinect teknolojisinden daha iyi bir çözüm olamazdı. Bunun için Kinect2 sensörünü kullandık, insanların sensör önünde gerçek bir koşma hareketini ve yaptıkları eforu görerek fark yaratabilecekleri bir koşu programı tasarladık. Sadece Kinect’in hareket yakalama değil aynı zamanda yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf çekme fonksiyonlarını da kullanarak yazılımımızı tamamen otomatik ve kişileri tanıyan, onların fotoğraflarını çekerek etkinliğe katılımlarını sağlayan bir paket yarattık. Ayrıca oyun motoru olarak Unity bize istediğimiz esnekliği sağladı. Katılımcılar ayakkabıyla bu etkinliğe mağazada 1 ay boyunca katıldılar; koşarak liderlik tablosunda birbirleriyle yarıştılar. Bunun sonucunda çeşitli ödüller kazandılar.

Bu geliştirilen etkileşimli deneyimin mağaza içi satışlara etkisi nasıl oldu?
İleri teknoloji ürünü olması ve hafifliğiyle öne çıkan bir ayakkabıyı gerçek kullanım koşullarında katılımcılara denetmek tabii ki ayakkabıyı tam olarak hissetmelerini ve anlık duygusal bağlar kurmalarını sağladı. Aldığımız geri dönüşlere göre de bu satışları oldukça artırdı.

 

Fikirden hayata geçiş

Uygulamanızı geliştirmek ne kadar sürdü?
3 hafta sürdü. Değişmekle birlikte etkinlik uygulamalarının genelde üretimleri 3 ile 4 hafta aralığında sürüyor.

Uygulama geliştirme süreciniz nasıl geçti?
Bizler uygulama geliştirme süreçlerimizde çok eğleniyoruz. Farklı teknolojileri değişik amaçlarla kullanmak ve bununla yenilikçi projeler geliştirmek zor olmanın yanında oldukça tatmin edici oluyor.

Uygulama geliştirirken en büyük avantajı nerede gördünüz?
En büyük avantaj projede Kinect2 ile çalışmanın verdiği hassaslık hissi. İstediğimiz detayları hızlıca yakalayabiliyoruz ve bu projelerin oldukça eğlendirici olmasını sağlıyor.

Uygulama geliştirirken en zorlandığınız alan neresiydi?
En zorlandığımız alan daima zaman. Zamana karşı olan projelerde yazılımların hatasız ve etkinliklerin yoğun katılımına tam olarak uygun olması bizi daima zorlayan bir süreç.

 

Tavsiyeler

Kinect ile uygulama geliştirecek diğer yazılım geliştiricilere ne gibi önerileriniz olabilir?
Sensör kullanımında olabildiğince özgün kodlar ve kütüphaneler yaratarak ilerlemelerini öneririz. Bir de uygulamalarının limitlerini çok iyi çıkarmalarını ve her an beklenti dışında davranabilecek bu tarz hareket sensörlerini gerçek hayat koşullarına göre çok iyi düşünerek programlamalarını öneririz. Ev ortamına göre tasarlanmış ama potansiyeli çok geniş olan Kinect sensörü de kalabalık bir ortamda tam olarak istediğinizi verebilmesi için iyi programlanması gerekiyor.

Kinect’in özelliklerini Unity ile birleştirdikleri bu güzel proje için ModernInnova‘ya teşekkürler. Diğer yaptıkları projeleri ve iletişim bilgilerini buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Yazının orjinali için http://blog.microsoft.com.tr/?p=35531 adresini ziyaret edebilirsiniz.
iyi çalışmalar.
Loading