İbrahim KIVANÇ

Technology Journey!

DX Spotlight: Sinemia – Cross Platform Özel Sinema Kulübü Girişimi

sinemia_mobile

Bizspark ve Bizspark Plus programları ile desteklediğimiz Startup (Teknolojik Girişim) dünyasında, Agile (çevik) bir şekilde yazılım geliştirme ve tek eforla tüm platformlardaki maksimum kullanıcıya erişim çok önemli. Bu kullanıcılara erişim sorunu sadece yeni bir fikirle çıkan girişimler için değil müşterilerine mobil uygulama ile erişmeye çalışan tüm firmalar için de geçerli bir durum.

Apache Cordova platformu yazılım geliştiricilere tek bir uygulama kodu ile Windows, Android ve iOS platformlarına uygulama çıkarmalarını sağlıyor. Apache Cordova, HTML ve JavaScript kullanarak hibrit mobil uygulama çıkarılmasını sağlıyor ve bu sayede farklı platformlardaki cihazların native özelliklerine erişebiliyorsunuz. Kodlar HTML ve JavaScript olduğu için geliştirdiğiniz tüm uygulamalar alışık olduğunuz web ön-yüz geliştirmelerini destekliyor.

Apache Cordova Visual Studio 2015‘te entegre bir şekilde geliyor ve ücretsiz olarak bu platformun kurulumunu gerçekleştirerek 3 farklı platfom isterseniz de UWP olarak Windows 10’da Masaüstü/Tablere de uygulama geliştirebiliyorsunuz.

Bu röportajımızda ele alacağımız proje Türkiye’den çıkan bir girişim olan Bizspark Plus üyemiz Sinemia ‘nın çok başarılı bir şekilde tüm mobil kullanıcılara ulaşan mobil uygulama geliştirme stratejisi.

 

Girişim ve Çözüm ile Tanışma

Sıradışı çok güzel bir iş modeliniz var, girişiminizden bahsedebilir misiniz?
Sinemia, Türkiye’deki tüm sinema salonlarında sınırsız sinema bileti sağlayan bir girişim. Kombine sinema bileti, sinema için fitness üyeliği, sinema salonları için Netflix diye düşünebiliriz. Üyelerimiz 2D, 3D, seans saati ve gün farkı olmadan tüm sinemlarda sınırsız ve ayrcalıklı film izleme keyifini yaşayabiliyor. Şu an için Türkiye’de 50’nin üzerinde şehirde üyemiz bulunuyor, bu ay İngiltere’de faaliyete başladık.

sinemia_image

Girişiminiz mobil çözüm ile doğan bir oluşum, bu süreçte hangi teknolojileri kullandınız?
Sinemia, Türkiye’de ilk kez lokasyon bazlı yapay zeka teknolojilerini, banka kartı altyapısıyla birleştiren bir girişim. İninal işbirliği ile MasterCard altyapısını kullanan ön ödemeli Sinemia Kart ile lokasyon bazlı teknolojiyi kullanan Sinemia mobil uygulamamız girişimimizin iskeletini oluşturuyor.

Üyelerimiz uygulama üzerinden check-in olduktan sonra sinema biletini gişeden ,hiçbir açıklama yapmadan Sinemia Kart’larını banka kartı gibi kullanarak alabiliyor. Sinemia mobil uygulaması sayesinde kişiye özel olarak çalışıyor.

Sizce bir girişim için tüm platformlarda olmak önemli mi?
Artık platform ayrımının kalmadığını düşünüyoruz. Platformlar arası geçişlerin kolaylaşması ve her platformdaki kullanıcı sayılarının artması sadece girişimlerin değil her uygulama sahibinin bütün platformlara açılmasını gerektiriyor. Özellikle bizim gibi üyelerine ayrıcalık sağlayan bir girişimseniz bu ayrıcalıkları kimseden mahrum bırakamazsınız ve tüm platformlarda aynı eşsiz deneyimi yaşatmalısınız.

Projenizde Apache Cordova ile uygulama geliştirdiğinizi söylediniz, bu platformla ne kazanç sağladınız?
Apache Cordova ile tüm platformlarda çalışabilen bir uygulama geliştirmeniz mümkün. Farklı platformlar için developer ihtiyacını ortadan kaldırıp uygulama geliştirmek için gereken zamandan çok büyük tasarruf sağlıyorsunuz. Ayrıca yeni bir özelliği tüm platformlara aynı anda sunabiliyorsunuz.

 

Fikirden hayata geçiş

Uygulamanızı geliştirmek ne kadar sürdü?
Uygulamanın dayandığı yapay zeka sistemi ve banka altyapısı entegrasyonu 2 yıllık bir zamana yayıldığını söyleyebiliriz. Fakat mobil uygulamanın ilk yazılımı sadece 2 hafta sürdü. Yalın girişimin temeli olarak ilk fazda en sade versiyon ile başladık, sonra her hafta yeni güncellemelerle yeni özellikleri ekledik.

Uygulama geliştirme süreciniz nasıl geçti?
Sinemia mobil uygulamasının ilk yazımından sonraki geliştirmeler müşterilerimizden öğrenerek gerçekleştirdik. Sürekli A/B testleri yaparak en tercih edilen kullanıcı deneyimini yakaladık. üyelerimizin istekleri doğrultusunda yapıldı. Bunların arasnda ileri tarihli bilet alımı gibi inovatif geliştirmeler de, iç mekan konum doğrulama artırıcı gibi AR-GE çalışmaları da, kullanımı sadeleştirmeye yönelik arayüz iyileştirme de var. Üyelerimizi her gün dinleyerek sürekli geliştirmeye devam ediyoruz.

En büyük avantajı nerede gördünüz?
En büyük avantaj 3 platform arasında kolay geçiş yapabilmemizi sağlayan Cordovada gördük. Global dünyada, kısıtlı kaynaklarla girişimler zamanlarını oldukça hesaplı kullanmalılar ve Apache Cordova bize oldukça zaman kazandırdı.

En zorlandığınız alan neresiydi?
Sinemia bir ilk o yüzden baz alabileceğimi bir sistem ve mobil uygulama olmadı, herşeyi sıfırdan yaparken her geri bildirimi iyi değerlendirmelisiniz. Şu an da bile her butonun yeri, rengi, büyüklüğü, neredeyse her yeni ekran ve özellik rastgele olarak bazı müşterilerde farklı gösterilir. Bu testlerin sonucuna göre doğru arayüze karar veriyoruz. En zorlandığımız diğer alan ise bekleyen geliştirmelerden en önemli ve en fark yaratacak olanı belirleyerek önceliklendirmek, bir kulağımız her an bizim hakkımızda yazılanlarda ve müşterilerin taleplerinde fakat bizim işimiz müşterilerimize bilmedikleri ama daha sonra onlardan kopamayacakları geliştirmeleri sağlamak.

 

Diğer Yazılım Geliştiricilere ve Girişimcilere Tavsiyeleriniz

Android, iOS ve Windows için aynı anda uygulama geliştireceklere önerileriniz var mı?
Tüm platformlar için aynı anda uygulama geliştireceklere hızlı bir başlangıç yapabilmeleri için Apache Cordova kullanmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca Microsoft Visual Studio ile Apache Cordova uygulamaları geliştirebilirler. Hata ayıklama, zengin kütüphane desteği, sanal makine desteği ile anında ön izleme gibi birçok özellik barındıran Visual Studio bu alan için çok uygun bir araç.

Apache Cordova ve Visual Studio ile uygulama geliştirecek diğer yazılım geliştiricilere ne gibi önerileriniz olabilir?
Visual Studio herhangi bir konsol komutu kullanmadan görsel olarak Cordova ile uygulama geliştirmenizi sağlıyor, bu bizim yazılım hızımızı artıran bir etken oldu, aynı zamanda Azure Mobil Servislerini de bu sayede çok rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Farklı platformlarda mobil uygulama geliştiriyorsanız, aynı deneyimi sunmak için en önemli önerimiz olabildiğince test cihazına sahip olmak olur. Aynı geliştirmenin farklı cihazlarda aynı şekilde çalıştığını sadece test cihazları ile değil elimize geçen tüm gerçek cihazlarla test ediyoruz.

sinemia_ticket_image

Sizler de kendi organizasyonlarınız için Apache Cordova ve Visual Studio 2015 kullanarak tüm platformlara mobil uygulama geliştirebilirsiniz. Apache Cordova ve Visual Studio ile Cross Platfom uygulama geliştirmenin en güzel örneğini çıkartıp, fikirlerine daha rahat odaklanarak bu güzel girişimi hayata geçirdikleri için Sinemia ekibini tebrik ederiz.

Üyelik hakkında bilgi almak ve servislerinden yararlanmak için  www.sinemia.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazının orjinali için http://blog.microsoft.com.tr/?p=36401 adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
iyi çalışmalar.
Loading