İbrahim KIVANÇ

Technology Journey!

DX Spotlight: TCM – TCM SFA Windows 10 Saha Satış Projesi

Teknolojik dönüşüm yaşadığımız mobil öncelikli dünyada saha satış yöntemleri de dijital bir değişim içerisinde. İstenilen bilgiye hızlı bir şekilde Telefon, PC/Tablet’ten ekran çözünürlüğüne uyumlu erişim senaryoları çok kritik duruma geldi. DX Spotlight’ta bu haftaki yazımızda Windows 10 üzerinde UWP uygulaması olarak geliştirilen bir saha satış çözümü.

Tek bir uygulama geliştirme sonucunda çıkan tek bir paket, hem telefon, hem PC/Tablet’te çalışan TCM’nin TCM SFA (Sales Force Automation) çözümünü ele alacağız. Sizlerin de iş hayatınızdaki çalışma senaryolarınızda native uygulama aracılığıyla bu esneklikte çalışmanız için Windows 10 UWP uygulamaları kesin çözüm olacak. Windows 10 Uygulama Geliştirme ile ilgili detayları buradaki tüm gün teknik içeriğimizden bulabilirsiniz.

tcm_sfa_windows10_sahasatis1

Firma ve Çözüm ile Tanışma

Firmanızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektöre çözümler üretiyorsunuz?
TCM, Microsoft teknolojileriyle yazılım geliştiren bir şirket olarak 3 ana birimden oluşuyor.

  1. SharePoint Birimi: Türkiye’nin iyi SharePoint ekiplerinden birine sahip olduğumuz söylenir. Bu ekip enterprise müşteri segmentinden müşterilerimize her seviyede SharePoint, Office 365 ve Azure hizmetini vermekte.
  2. Big Data ve Raporlama: Microsoft SQL Server ile yoğun çalışan bu birimimiz gerek canlı veritabanları, gerekse raporlama ve büyük veri işleme hizmetlerinde müşterilerimize hizmet vermekte.
  3. İş Çözümleri ve Yazılım: Özellikle .Net ile uygulama geliştiricilerden oluşan ekibimiz 5 ana takımdan oluşmakta. Back-end ve servis uygulamaları takımı, Windows Uygulama Geliştirme takımı, iOS Uygulama Geliştirme takımı, Android Uygulama Geliştirme takımı, Tasarım takımı

Bu 3 birim 5 ana sektöre hizmet vermektedir; finans, telekom, ilaç ve sağlık,  medya, parekende

tcm_sfa_windows10_sahasatis2

Ne zamandır internaktif çözümler üretiyorsunuz?
Windows 8 Developer Preview versiyonunun yayınlandığı 13 Eylül 2011 tarihinde tablet uygulamalar geliştirmeye başladık. Windows Store uygulamalarıyla başladığımız yolda daha sonra kurum içi çözümler ile devam ettik. Artık Microsoft çözümleri ile ilgili ar-ge departmanı gibi teknolojileri ilk kullanan bir yazılım şirketiyiz.

TCM SFA Çözümünüzden bahsedebilir misiniz? Hangi teknolojileri kullandınız?
Türk mühendislerin geliştirdiği kurumsal saha satış çözümü olan ve hem Microsoft hem de Intel network’ünde “global case study” seçilen TCM SFA, saha ekiplerine merkezi yönetim kolaylığı sağlayan yapısı ve kullanıcı dostu özellikleriyle öne çıkıyor. İlk olarak ilaç sektörüne geliştirilen ve saha ekipleri için satış gücü otomasyonu olarak tasarlanan “TCM Sales Force Automation”, karmaşıkoperasyonel yapıya sahip şirketlerin, performans yönetimlerini, operasyonlarına ve değer zincirine entegre edebilmeleri için tasarlanmış en etkili sürdürülebilirlik yazılımıdır. TCM SFA, kalabalık ekipler ile yoğun olarak görev yapan bir organizasyonun dağınık yapılarını merkezileştirebilme, tablet ve telefon uygulamalarıyla etkili bilgi toplama, doğrulama ve raporlama özellikleri sayesinde kurumun sürdürülebilirlik ve performans ölçütleri tek kaynaktan ulaşılabilir hale geliyor.

Çözüm için tamamen Microsoft teknolojilerini kullandık. Altyapı olarak Azure, veritabanı olarak Sql Server, istemci tarafında Windows 10 UWP teknolojilerinden faydalanıldı.

Projenizde Windows 10 UWP ile uygulama geliştirdiğinizi söylediniz, Universal Platform ile nasıl bir kazanç sağladınız?
En önemli avantajlar arasında, tablet veya telefon ile çözüm isteyen müşterilere tek bir kod tabanı ve adaptive UI ile bunu sağlayabilmeyi sayabiliriz.  Uygulamaları Windows Mağazası üzerinden aynı yöntemle dağıtıp güncelleyebilmek ve bunu bütün Windows 10 cihazlar için yapabilmek de önemli kazançlardan birisi oldu.

Visual Studio ile uygulama geliştirme sizlere ne gibi avantajlar sundu?
Öncelikle Visual Studio’nun, dünyadaki en iyi ve en performanslı yazılım editörü olduğunu söylemeliyim. Emülatörlerin çok hızlı çalışması, önemli bir artı. Cordova ve Xamarin ile hybrid yazılım geliştirmeyi desteklemesi, bizim için çok değerli. Zengin debug yetenekleri ve NuGet ile 3rd party yazılım entegrasyonunun bu kadar kolay olması, yazılım ekibimizin hayranlığını kazanmasını sağlayan diğer özellikler diyebilirim.

tcm_sfa_windows10_sahasatis3

 

Fikirden hayata geçiş

Uygulamanızı geliştirmek ne kadar sürdü?
Uygulamayı geliştirme süreci öncelikle bir ar-ge süreci ve ilk müşterimiz ile birlikte denemeler yaparak başladı. Windows 8 uygulama geliştirme yetkinliğimiz ve sektördeki uzun süreli tecrübemiz birleşince ilk çıktıları görmek çok uzun sürmedi. Ancak sektör dinamikleri ve sürekli gelen yenilikleri düşündüğümüzde uzun soluklu bir ürün çalışması demek gerekli. Yaklaşık 3 senedir aktif ürün geliştirme sürecimiz devam ediyor.

Uygulama geliştirme süreciniz nasıl geçti?
Her uygulamada olduğu gibi öncelikle müşterimizin taleplerini netleştirerek projeyi modüllere bölmemiz gerekti. Yetkin, çevik ve kalabalık bir teknik ekip ile kısa vadede ulaşılabilecek hedeflerle projeyi modüllere böldük. Burada en önemli kısım, en doğru ve büyütülebilir mimariyi belirlemekti. Microsoft Azure, TCM SFA’in büyümesinde çok önemli bir rol oynadı. Yeni müşteriler ve yeni kullanıcılara Azure sayesinde çok hızlı, kolay ve kesintisiz hizmet verebildik. Özellikle bu tür projelerin back-end’inin Azure üzerinde barınması, kolay büyüme imkânını sağladı. Mevcut Azure servisleriyle de yazılım geliştirme eforumuzda önemli zaman kazanımı sağladık.

En zorlandığınız alan neresiydi?
Beyaz tahtanın önünde uzun saatler… Projede en zorlandığımız kısım, mobil bir istemci üzerinde tüm şirket faaliyetlerinin sürdürülebilecek ve aynı zamanda genişleyebilecek bir mimari kurmak oldu. Bunun için uzun gün ve geceler geçirdik. Bu ürünle birlikte artık birçok şeyi daha kolay yapabileceğimiz bir framework’ümüz var ve halen gelişmeye devam ediyor. Bu zor ama bir o kadar da eğlenceli bir süreçti.

 

Diğer Yazılım Geliştiricilere Tavsiyeleriniz

Windows 10 ve Visual Studio ile uygulama geliştirecek diğer yazılım geliştiricilere ne gibi önerileriniz olabilir?
Visual Studio o kadar zengin bir araç ki; gizli kalmış yeteneklerini de kullanmak için MSDN’den ilgili makaleleri okumalarını ve kod yazdıkları editörü mümkün olduğunca etkin kullanmalarını tavsiye edebiliriz. Bunun yanında Visual Studio’nun ALM (Application Lifecycle Management) özelliklerinden maksimum faydalanarak proje yönetimine katkıda bulunmalarını da öneririz.

Windows 10 ile kurumsal uygulama geliştirmeyi düşünen kurumlarla, geliştirmede hayatınızı kolaylaştıran bir özelliği paylaşabilir misiniz?
Önceki Windows versiyonlarından Windows 10’a geçişin çok kolay olması ve artık Windows-as-a-service olarak büyüyecek işletim sisteminin etrafındaki Azure, Office 365 gibi kurumların hayatını kolaylaştıran teknolojilerle müthiş entegrasyonu göz önünde bulundurmaları diyebilirim.

Windows 10’un sağladığı avantajları çok güzel bir şekilde projelerinde kullandıkları ve deneyimlerini paylaştıkları için TCM’ye teşekkür ediyoruz. Diğer çözümleri ve iletişim bilgilerini buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Yazının orjinali için http://blog.microsoft.com.tr/?p=35941 adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
iyi çalışmalar.

Comments (1) -

  • IFCRlM2w

    5/14/2018 5:56:50 PM |

    90951 43007Very efficiently written story. It will be useful to anybody who employess it, including me. Keep up the good work - can�r wait to read more posts. 289388

Loading