İbrahim KIVANÇ

Technology Journey!

Windows 10 Cihazlara Uygulama Geliştirme

Windows 10 - Universal Windows Platform Uygulama Geliştirme

Windows 10 ile birlikte gelen Universal Windows Platform (UWP) uygulamaları, uygulama kullanma alışkanlığımızı baştan aşağıya değiştirecek. Tek bir uygulama bundan sonra telefondan masaüstü bilgisayara, tabletten internet of things cihazlara ve hatta oyun konsolu XBOX gibi farklı platformlarda kendisini adapta ederek çalıştırabileceği gibi aynı zamanda Hololens adını verdiğimiz 3boyulu hologram görmenizi sağlayan gözlüklerimizde de bu uygulamalar çalışabilecek. Tüm bu çalışması sırasında kendisini otomatik olarak bulunduğu cihaza adapte edebilecek.

Windows 10 birlikte gelen merkezileştirlmiş Windows Store'dan da Universal Windows Platform uygulamalarını tek bir çatı altında bulup indirebileceksiniz. Windows Store'da mobil, masaüstü, tablet ve XBOX için kendisine özel versiyonlarını da bulabilirsiniz. Bu Merkez üzerinden yazılım gelişticileri uygulamalarını paylaşabilecekleri gibi ve belirli bir ücret karşılığında da satabilirler.

Windows 10 UWP uygulamaları geliştirmek için Windows 10 bir cihaz üzerinde üzerinde, Visual Studio 2015 ile birlikte Windows 10 SDK kurulması yeterli. Yeni bir Windows 10 uygulaması geliştirdiğinizde artık tek bir solution altında tek bir proje olarak göreceksiniz.


Geliştirme esnasında uygulamanızın farklı cihazlar üzerindeki önizlemelerini, cihaz konumlarını aşağıdaki şekilde seçerek uygulamanız farklı ekran ve kullanımlarda nasıl davranacağını görebilirsiniz.Çalıştığınız bilgisayarda geliştirdiğiniz uygulamayı test edebileceğiniz gibi simulatör üzerinde de cihazınız desteklemese dahi dokunmatik tablet senaryolarını test edebilirsiniz, ayrıca cihazınızın donanımı Hyper-V destekliyorsa emülator üzerinde telefon uygulamalarınızı test edebilirsiniz.